Svátek má: Tadeáš

Zprávy

Velikost textu:

WP: Pro Pentagon jsou důležitější uniformy, než zdraví Američanů!

WP: Pro Pentagon jsou důležitější uniformy, než zdraví Američanů!

Finanční prostředky, které Kongres USA přidělil Pentagonu na zvýšení zásob lékařského vybavení, byly přesměrovány do vojensko-průmyslového komplexu.

Ilustrační foto
27. září 2020 - 10:10

Tyto peníze, původně určené na boj proti epidemii, šly podle The Washington Post na výrobu dílů pro proudové motory, neprůstřelné vesty a parádní uniformy.

Většina z 1 miliardy dolarů, které Kongres v březnu dal Pentagonu na vybudování lékařského vybavení v USA, byla přesměrována na obranné dodavatele. Tyto peníze mimo jiné šly na výrobu dílů proudových motorů, neprůstřelných vest a slavnostních uniforem, píše The Washington Post.

Podle publikace měla iniciativa původně podporovaná daňovými poplatníky bojovat proti novému koronaviru, který zabil okolo 200 tisíc Američanů. Místo toho však byla použita k překlenutí údajných dlouhotrvajících mezer ve vojenských dodávkách.

„Zákon o péči“ („The Carres Act“), který byl letos schválen americkým parlamentem, poskytl Pentagonu finanční prostředky na „prevenci, přípravu a reakci na koronavirus“. O několik týdnů později však ministerstvo obrany začalo měnit pořadí udělování peněz, čímž se vážně odchýlilo od záměrů Kongresu.

Platby byly provedeny navzdory varování amerických zdravotnických úředníků ohledně přetrvávajícího vážného nedostatku financování v reakci na pandemii. Na nedávném slyšení v Senátu ředitel Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Robert Redfield uvedl, že USA „zoufale potřebují“ 6 miliard dolarů na distribuci vakcín Američanům počátkem příštího roku. Mnoho nemocnic v zemi stále zažívá akutní nedostatek masek N95. A to jsou přesně ty problémy, které měly peníze původně vyřešit, vysvětlují noviny.


Demokraty kontrolovaný výbor pro přidělení prostředků domu jasně uvedl, že rozhodnutí ministerstva obrany přesměrovat prostředky pro vojensko-průmyslový komplex je v rozporu se „Zákonem o péči“, který měl stimulovat výrobu osobních ochranných prostředků. V reakci na to představitelé Pentagonu uvedli, že nikdy neskrývali své úmysly před poslanci.

Dále uvedli, že priority resortu byly silně ovlivněny průmyslovým průzkumem provedeným v roce 2018. Poukazuje na několik stovek nedostatků v dodavatelském řetězci, které by mohly bránit americké armádě soutěžit s Čínou.

Tato miliarda dolarů je jen zlomkem z nouzových výdajů ve výši 3 bilionů dolarů, které Kongres schválil na začátku tohoto roku k řešení pandemie. Tento případ však ukazuje, jak byl peněžní tok „někdy“ přesměrován na firmy, které nebyly původně cílem. Rovněž ilustruje, jak obtížné je pro úředníky sledovat, jak se utrácejí peníze, a v případě Kongresu zasáhnout při provádění změn.

Trumpova administrativa udělala málo pro to, aby zabránila zbrojařským společnostem v přístupu k vícero záchranným fondům současně. Úřady zároveň nevyžadují, aby firmy upustily od propouštění zaměstnanců jako podmínky pro přijímání plateb, upozorňuje The Washington Post.

Kongres mezitím na naléhání prezidenta Trumpa nyní diskutuje o tom, zda by měl být přijat další masivní stimulační balíček. Souběžně Pentagon a dodavatelé obrany požadují pro své programy dalších 11 miliard dolarů.

Je pozoruhodné, že financování boje proti viru probíhalo na pozadí postupu amerických vojenských výdajů k historickému maximu. Rozpočet na obranu ve výši 686 miliard dolarů pro fiskální rok 2019 je srovnatelný s typickými ročními výdaji během studené války nebo krátce po 11. září. Hlavní dodavatelé v této oblasti obrany, jako jsou Lockheed Martin, General Dynamics a Northrop Grumman, se i přes některá narušení spojená s pandemií nepotýkají s velkými problémy a nadále vyplácejí dividendy investorům, zdůrazňuje závěrem The Washington Post.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)