Trať slavného italského závodu pojede i „běžkař“ Holiš

regiony

Výhled na Zlín z Baťova mrakodrapu vymění hejtman Radim Holiš na pár dnů za scenérie majestátních Dolomit.

Trať slavného italského závodu pojede i „běžkař“ Holiš
Výprava z Valašska
29. ledna 2023 - 07:30

Poslední lednovou neděli se totiž znovu po dvanácti letech postaví s číslem 2605 na start slavného závodu v běhu na lyžích Marcialonga v italském regionu Trentino. Na jubilejním 50. ročníku absolvuje v barvách Zlínského kraje 70 kilometrů dlouhý závod vedoucí z Moeny do Cavalese. Marcialongy se letos zúčastní 7500 závodníků ze 36 zemí.

Živý přenos ze startu bude vysílat kanál ČT Sport v neděli 29. ledna od 8 hodin ráno. Marcialongu bude navíc možné sledovat také online na platformě ČT Sport Plus.

Jak jste se v nabitém programu, který se často protahuje až do večerních hodin, připravoval?

Za uplynulý rok jsem naběhal 960 kilometrů. Zúčastnil jsem se závodu na kolečkových lyžích a asi pěti krátkých běžeckých. Kvůli pracovnímu programu trénuji hlavně ráno nebo po večerech. Mám skvělé parťačky: manželku a fenku vipeta Rózu. Když se chystám na závody, občas domů z práce běžím. Cestou ze Zlína se nechám vysadit ve Valašském Meziříčí a těch zbývajících čtrnáct kilometrů do Rožnova doběhnu. Pravidelně sportovat je pro mě snazší než se vyhýbat dobrému jídlu.

Bude vás někdo doprovázet?

Jedeme parta z Rožnovska, Kopřivnice a Valašského Meziříčí. Šest z osmi sportovců této výpravy je zároveň členy našeho lyžařského oddílu TJ Gumárny Zubří, kde jsem osm let trénoval mládež. Náš pozdrav je ´bravo Gumarni´, takhle se zdravíme i na trati.

Jakého času chcete na trati dosáhnout?

Před dvanácti lety jsem závod zajel v čase 4 hodiny 56 minut, teď po covidové pauze je mým cílem dojet. U všech závodů platí, že radost se rodí z bolesti. Zároveň se ale těším na zážitky a úžasnou atmosféru, která tento podnik provází. Kolem trati jsou fanoušci, povzbuzují vás a celý region událostí žije, v tom je akce opravdu jedinečná. Je to královna laufů. Budou to pro mě dny, kdy dobiju baterky.Berete si s sebou nějaký doping z Valašska?

Pojedu v kombinéze v barvách Zlínského kraje, to mi, věřím, přinese štěstí. Přátelé o mně vědí, že rád dělám domácí tlačenku, uzené a paštiku. Zásoby beru samozřejmě s sebou. Na tento tajný doping spoléhám.

Zúčastnil jste se už někdy podobně věhlasného závodu, ať už na mezinárodní úrovni nebo v Česku?

Třeba Jizerskou 50 jsem jel asi desetkrát. Zajel jsem si Bedřichovskou 30, zúčastnil jsem se největšího závodu v Polsku Bieg Piastów. Pěknou vzpomínku mám taky na La Diagonelu a skejtový závod Engadin Skimarathon ve Švýcarsku, který se jede po zamrzlých jezerech. Zkusil jsem si nejslavnější německý závod König Ludwig lauf i otevřenou stopu švédského Vasova běhu.

Máte ve sportu ještě nějaký cíl, který byste si chtěl splnit?

Mým cílem je udržet si fyzičku a být stále aktivní. Do série dálkových běhů bych pak chtěl ještě zařadit Vasák ve Švédsku, tentokrát ale naostro. Jde o nejprestižnější podnik a nejslavnější dálkový běh na světě, který měří devadesát kilometrů. To bude můj dárek k padesátinám.

Jakou běžeckou trať máte nejradši ve Zlínském kraji?

Dříve jsem dělal atletiku, takže mám rád tempové a kratší závody. Pět až deset kilometrů mi vyhovuje nejvíc. A moje nejoblíbenější trasa je podél Rožnovské Bečvy, mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm. Všechny trasy okolo Rožnova mám, i díky nádherným výhledům, moc rád.

Sportovní vizitka
Radim Holiš, 47 let
  • Běhu na lyžích se věnuje od 10 let
  • Jeho nejoblíbenějším sportem jsou hladké běžky
  • Kromě běžkování se věnuje běhu a jízdě na kolečkových lyžích
  • Je držitelem trenérského průkazu v běžeckém lyžování kvalifikace „Trenér III. třídy“ (C licence)
  • Byl rozhodčím v běžeckém lyžování na úrovni „Specialista“
  • Byl prvním trenérem běžecké skupiny mládeže TJ Gumárny Zubří, kde poté působil 8 let
  • V roce 1993 získal titul juniorský vicemistr Moravy a Slezska v běhu do vrchu
 
Zlínskénovinky.cz informovala Bc. Soňa Ličková, BA, tisková mluvčí, Krajský úřad Zlínského kraje.

(rp,zlinskenovinky.cz,foto:zk)


Anketa

Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano 50%
transparent.gif transparent.gif
Ne 25%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 25%
transparent.gif transparent.gif