Svátek má: Jonáš

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinský tisk: Proč Kyjev ztrácí šanci vrátit Donbas

Ukrajinský tisk: Proč Kyjev ztrácí šanci vrátit Donbas

Čím déle Kyjev nemůže ukončit občanskou válku na jihovýchodě země, tím větší je obraz nepřítele v podobě Ukrajiny se vytváří u obyvatel Donbasu, píše ukrajinský „Apostrof“.

Ilustrační foto
10. srpna 2020 - 10:10

Jak je uvedeno v materiálu, na podzim roku 2020 budou děti, narozené v roce 2014 bezprostředně po začátku války, chodit do školy v DLR a LLR. Vyrostou s myšlenkou o zlověstné Ukrajině a ozbrojených silách, které zabíjejí obyvatele Donbasu. Totéž je názor dospívajících, jejichž školní roky vyšly na vrchol konfliktu.

Podle novinářů portálu tak padá mezi samozvané republiky a zbytek Ukrajiny „železná opona“.

„První funkční období Vladimira Zelenského vyprší v roce 2024. A ve stejném roce, děti, které sem přišly souběžně se začátkem války, vystudují školu v Donbasu. „Naprogramovaná" generace vstoupí do dospělosti," uvádí článek.


Podle autorů je na konci Zelenského prvního funkčního období čas „přidělen Ukrajině na mírové opětovné začlenění Donbasu“ končí.

„A pak, pokud nic nezmění aktuální průběh událostí, bude Ukrajina nevyhnutelně čelit výběru: buď opustit navždy okupovaná území navždy, nebo je dobýt," předpokládají novináři.

Podle jejich názoru je do té doby nepravděpodobné, že Kyjev bude schopen dosáhnout velkého úspěchu při řešení konfliktu. I po nejnovějších dalších opatřeních v otázce příměří v této oblasti pokračuje střelba. Ukrajinské vedení také není spokojeno s minskými dohodami, protože znamenají uspořádání místních voleb před zavedením kontroly nad hranicí.

„V takové situaci máme stále méně času na jakoukoli možnost mírového opětovného začlenění - jak v rámci stávajících dohod, tak v případě jejich možné modernizace,“ uzavírají autoři.

Kontaktní skupina se nedávno dohodla na dalších opatřeních k zajištění příměří v Donbasu. Zajišťují zákaz útočných a sabotážních akcí, střelby, včetně odstřelovačské palby, rozmístění zbraní v obydlených oblastech a disciplinární odpovědnost za porušení příměří.

(kou, prvnizpravy.cz, apostrophe.ua, foto: arch.)