Svátek má: Radomír

Zprávy

Velikost textu:

Rusko: Úmysl USA odstoupit od INF je pokusem o vojenskou nadvládu

Rusko: Úmysl USA odstoupit od INF je pokusem o vojenskou nadvládu

Spojené státy, které hovoří o odchodu ze Smlouvy o odstranění střel středního a krátkého doletu (INF), se snaží uvolnit ruce kvůli zajištění úplné vojenské nadvlády, řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová.

Ilustrační foto
2. listopadu 2018 - 04:20

Podle ní o tom svědčí i další faktory, včetně rostoucí americké vojenské činnosti v Evropě.

Současně Zacharová zdůraznila, že neopodstatněnými obviněními proti Rusku se Spojené státy snaží se zakrýt své vlastní přímé a zjevné porušování dokumentu.

„Zrušení smlouvy INF by bylo velmi nebezpečným krokem, který bude mít nejnegativnější dopad na mezinárodní bezpečnost a strategickou stabilitu. Znovu bych chtěla poznamenat, že je to plné vážných rizik vtáhnout celé regiony do závodů ve zbrojení. Protože situace kolem smlouvy se vztahuje nejen na Rusko a USA ale i na další členy světové komunity," dodala diplomatka.

Poznamenala, že Moskva je připravena pracovat na zachování smlouvy INF, ale to vyžaduje „odpovědného a zainteresovaného partnera k pokračování dialogu".

„Řešení tohoto problému lze nalézt pouze prostřednictvím otevřeného, rovného a konstruktivního dialogu. Doufáme, že si to Washington konečně uvědomí," uvedla Zacharová.


Raketová smlouva INF

Smlouva o odstranění raket středního a krátkého doletu je dohoda mezi Sovětským svazem a USA, podepsaná v roce 1987: strany se zavázaly zničit všechny pozemní komplexy balistických a křídlatých střel středního (1000-5500 km) a krátkého (od 500 do 1000 kilometrů) doletu a ani neprovádět, netestovat a nepoužívat je v budoucnu.

20. října americký prezident Donald Trump vyhrožoval stažením smlouvy INF, protože Moskva ji podle jeho názoru nedodržovala.


Šéf Bílého domu zdůraznil, že Washington potřebuje vybudovat svůj jaderný potenciál. Poznamenal, že k tomu dojde než se „ostatní vzpamatují". Poté jsou Spojené státy připraveny zastavit proces a dokonce i pokračovat ve snižování zbrojení. Vysvětlil, že toto poselství je primárně určeno Číně a Rusku.

Kreml odpověděl, že Moskva bude reagovat v zrcadlově, pokud budou nové americké střely dodány do Evropy. Podle Vladimíra Putina budou muset země, které chtějí nasadit americké zbraně,  pochopit, že vystavují své vlastní území riziku možné odvetného úderu.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)