Svátek má: Ema

Zprávy

Velikost textu:

Rusko odmítlo americký „obchod století“ ohledně Palestiny!

Rusko odmítlo americký „obchod století“ ohledně Palestiny!

Spojené státy v zásadě ignorovaly mezinárodně uznávaný přístup k dohodě na Středním východě, je nepravděpodobné, že by to situaci pomohlo.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
17. února 2020 - 11:04

Uvedl to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro italský list La Stampa, který zveřejnilo na svých stránkách ruské MZV.

„Spojené státy svým stylem navrhly „jedním tahem" vyřešit jeden z nejtrvalejších konfliktů naší doby. Zároveň Washington v zásadě ignoroval všeobecně uznávaný mezinárodní právní rámec pro dohodu na Blízkém východě, který zahrnuje rezoluce Rady bezpečnosti a Valného shromáždění OSN, arabskou mírovou iniciativu," uvedl ministr.

Podle něj návrhy Spojených států zahrnují řešení všech klíčových problémů „konečného statusu“ palestinských území - hranic, osad, východního Jeruzaléma, uprchlíků - jednostrannými ústupky ve prospěch Izraele.

„Takový přístup pravděpodobně nenapomůže napravit situaci. Naznačuje to  skutečnost, že takzvaný „obchod století" Palestinci kategoricky odmítají," uvedl Lavrov.


Americký prezident Donald Trump 28. ledna představil mírový plán, známý jako „obchod století“. Plán uznává Jeruzalém jako jediné a nedělitelné hlavní město Izraele, otevírá Izraeli možnost anektovat palestinská území na Západním břehu Jordánu a rozšířit jeho suverenitu na údolí Jordánu a rovněž navrhuje vytvoření demilitarizovaného palestinského státu, zbaveného kontroly nad svými hranicemi a vzdušným prostorem. Jako hlavní město Palestiny plán navrhuje vesnici Abu Dis na východním předměstí Jeruzaléma.

Palestinci a arabské země tento plán nepřijali: podle jejich názoru Palestince zbavují práva na ta území, která jsou stanovena rezolucemi OSN. Šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás rovněž odmítl nový plán s tím, že Palestinci trvají na uznání svého státu v roce 1967 se svým hlavním městem v Jeruzalémě.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)