Svátek má: Vavřinec

Zprávy

Velikost textu:

Ouest-France: Alžírsko - čekáme omluvu Francie za koloniální minulost!

Ouest-France: Alžírsko - čekáme omluvu Francie za koloniální minulost!

Alžírský prezident Abdelmajid Tebbun doufá, že se v Paříži omluví za kolonizaci severoafrické země, píše Ouest-France s odkazem na jeho rozhovor s France 24.

Navrácení ostatků alžírských bojovníků
6. července 2020 - 11:06

Francie již učinila krok k usmíření a poslala zpět pozůstatky 24 alžírských vojáků zabitých na začátku dobývání.

V sobotu alžírský prezident Abdelmajid Tebbun oznámil, že očekává, že se Francie omluví za kolonizaci Alžírska. Během rozhovoru s France24 uvedl, že Paříž se už na půl cesty omluvila, ale „je třeba podniknout další krok“, který v africké zemi chtějí vidět. „Tím se stabilizuje situace a zklidní se hospodářské, kulturní a sousední vztahy," zdůraznila hlava státu. Také připomněl, že ve Francii žije více než 6 milionů Alžířanů, kteří mohou prospět oběma zemím.

Publikace připomíná, že Francie učinila důležitý krok k usmíření v otázce historické paměti: v pátek se vrátily do vlasti pozůstatky 24 alžírských vojáků zabitých na začátku francouzské kolonizace v 19. století. Tento návrat nabízí uklidnění ve vztazích mezi zeměmi, které byly poznamenány neustálou debatou a napětím od vyhlášení nezávislosti Alžírska v roce 1962.


„Myslím, že za prezidenta Macrona můžeme pokročit v usmíření, při řešení otázek paměti," říká Tebbun. Podle něj je francouzský prezident „čestný“, „velmi upřímný“ a „velmi slušný z pohledu historie“, který chce situaci normalizovat a „umožnit našim vztahům opět dosáhnout bezúhonnosti“.

Jak je uvedeno v článku, během oficiální cesty do Alžírska v prosinci 2017, Emmanuel Macron slíbil vrátit ostatky Alžířanů uložené v Muzeu člověka do své domoviny. Začátkem roku, před svým zvolením, označil kolonizaci Alžírska za zločin proti lidskosti.

Otázka paměti zůstává ústředním bodem nestabilních franko-alžírských vztahů, uzavírá Ouest-France. Předpokládá se, že Francie nečiní dost, aby zaplatila za svou koloniální minulost.

Připomeňme, že válka za nezávislost Alžírska na Francii trvala od roku 1954 do roku 1962 a byla nechvalně známa svojí brutalitou, zvěrstvy a terorismem obou stran. Ovšem o postoji Francie k africké kolonii svědčí i skutečnost, že uskutečnila svůj první jaderný výbuch v roce 1960 právě na území Alžírska.

(kou, prvnizpravy.cz, ouest-france.fr, foto: arch.)