Svátek má: Vavřinec

Zprávy

Velikost textu:

Newsweek: Jak Trump zůstane u moci, i když prohraje!

Newsweek: Jak Trump zůstane u moci, i když prohraje!

Donald Trump se bude snažit udržet svůj post, i když bude v nadcházejících volbách poražen Joe Bidenem, napali pro Newsweek Timothy Wirth a Tom Rogers.

Donald Trump, prezident USA
6. července 2020 - 10:16

Podle jejich názoru současná hlava státu již hlasování brzdí. Pokud však z tohoto podniku nic nepřijde, bude schopen využít mimořádné pravomoci a podporu republikánských zákonodárců k tomu, aby v Bílém domě zůstal.

Prezident Donald Trump má v úmyslu udržet si moc, i když prohraje listopadové volby. Tento názor v článku pro Newsweek vyjadřili bývalý senátor Colorado Timothy Wirth a publicista Tom Rogers.

Autoři článku naznačili, že za prvé, americký vůdce již má „jasnou strategii“, jak snížit účast v nadcházejících volbách. Údajně „čistí“ seznamy registrovaných voličů, zejména ve velkých městech, a zasahuje do hlasování poštou.

Za druhé, podle Wirtha a Rogerse, má Trump „ještě zlověstnější plán sabotovat hlasy“, aby zůstal v Bílém domě. Mimořádné pravomoci a republikánští zákonodárci by mu v tom měli pomoci.

Pokud Trump mírně prohraje oproti Joe Bidenovi v kolísajících státech - Arizoně, Wisconsinu, Michiganu a Pensylvánii, oznámí, že šlo o volební podvod. Prezident bude ze své porážky obviňovat „čínský zásah“, poté využije mimořádné pravomoci a nařídí ministerstvu spravedlnosti vyšetřovat „hackerské hlasy“ v těchto regionech, soudí autoři.


Poté Trump tento proces zastaví do 14. prosince - do data, kdy by státy měly jmenovat své zástupce do sboru volitelů. Ale protože kolísající státy jsou ovládány republikány, volitelé nebudou v nich schváleni až do konce vyšetřování „hackerského hlasování“, říkají Wirth a Rogers (v USA je volební systém založen na volbách jednotlivých států, kteří zvolí volitele, kteří bez ohledu zda jsou demokraté či republikáni musí nakonec hlasovat ve federálním sboru volitelů podle toho, kdo získal v jejich státě převahu - pozn. red.).

Následně se demokraté se pokusí zpochybnit pochybnosti Trumpovy administrativy ohledně volebních výsledků. Výsledkem bude, že případ půjde k Nejvyššímu soudu USA, který pravděpodobně republikáni nepodpoří. Mimořádné pravomoci však umožní Trumpovi pokračovat ve vyšetřování v kolísajících státech, což brání jejich zástupcům v účasti ve sboru volitelů

To vše povede k tomu, že ani jeden z kandidátů nebude schopen získat dostatek hlasů k zabezpečení prezidentství.Proto bude kontroverzní hlasování přesunuto do Dolní sněmovny Kongresu USA. Protože většinu delegátů ovládají republikáni - 26 proti 23 demokratům - vyhrají, a Trump si zachová svůj post, tvrdí autoři článku.

Wirth a Rogers trvají na tom, že jejich scénář není přitažen za uši. Jako důkaz uvedli Trumpovu hrozbu použít zákon z roku 1807 k použití armády k rozehnání antirasistických protestů.

„Tento scénář musíme „vyloučit “- a udělat to hlasitě a důsledně. Musíme vytvořit „lidovou bariéru“, která se bude šířit hluboko po celé zemi, a odrazit veřejné znechucení tím, že Trump může podkopat celý náš demokratický systém vlády,“ uzavřeli varovně Wirth a Rogers.

(kou, prvnizpravy.cz, newsweek.com, foto: arch.)