Svátek má: Jonáš

Zprávy

Velikost textu:

NBC: „Stabilní génius“ Trump pozurážel své vlastní vojáky!

NBC: „Stabilní génius“ Trump pozurážel své vlastní vojáky!

Nová kniha o 45. americkém prezidentovi, nazvaná „Velmi stabilní genius“, ukazuje, jak je Trump hrubý vůči americkým generálům a ministrům, napsala NBC.

Donald Trump, prezident USA
1. února 2020 - 09:01

Internetová stránka televize cituje některé body z knihy, kterou Trump již označil za „fake“.

Během jeho tří let jako prezident Spojených států, Donald Trump opakovaně projevil drzost a nevědomost, uvedla NBC s odkazem na novou knihu o hlavě Bílého domu. Název knihy je „Velmi stabilní genius“, právě tak se sám Trump charakterizuje.

Podle tiskových zpráv autoři knihy The Washington Post reportéři Philip Rucker a Carol Leonnig sestavili portrét prezidenta na základě stovek hodin rozhovorů s více než 200 zdroji. Byly také použity osobní videa, poznámky, a deníky. Trump sám zpočátku souhlasil s rozhovorem, ale následně tuto myšlenku opustil.

Když byla kniha vydána, prezident ji označil za „falešnou“, poznamenala NBC.

NBC cituje některé ilustrativní epizody z knihy. V jedné z těchto epizod Trump „uráží členy kabinetu a vojenské velitele“. Například 20. července 2017 ministr obrany James Mattis pozval Trumpa do Pentagonu na „komplexní úvodní kurz“ o americké vojenské úloze ve světě, spojeneckých a obchodních vztazích a důvodech, proč se americké jednotky nacházejí v mnoha regionech světa.

„Trump opakovaně briefing přerušoval,“ uvedla NBC, „stěžoval si, že USA platí v některých zemích za základny a že NATO dluží Spojeným státům peníze, řekl. Nakonec Trump hovořil o válce v Afghánistánu a požadoval odpověď na otázku, proč Spojené státy za 16 let nevyhrály.“


„Všichni jste neschopní," cituje kniha Trumpa. „Už nevíte, jak vyhrát. S vámi bych do války nešel. Jste hrstka hlupáků a děcek.“

Prezidentovy poznámky „omráčily“ mnoho lidí v místnosti, tvrdí autoři knihy.

Jindy, podle knihy, Trump nemohl bez zadrhávání přečíst část americké ústavy - a vysvětlil to tím, že dokument byl napsán „jakoby v cizím jazyce“.

Bezprostředně po volbách Trump „dychtil po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem". Takže uprostřed rozhovoru s určitým kandidátem na funkci ministra zahraničí se údajně zeptal: „Kdy se mohu setkat s Putinem? Můžu se s ním setkat před slavnostní inaugurací?“ (pro objasnění - pro americká média byla a je snaha Trumpa komunikovat s lídrem Ruska považována za smrtelný hřích – pozn. red.)

Kniha uvedla, že jejich první setkání se nakonec konalo po několika měsících, na summitu „Velké dvacítky“ v Hamburku. Podle autorů prezident USA po setkání s Putinem odmítl tehdejšího ministra zahraničí Rexe Tillersona a jeho znalosti o Rusku, ačkoli bývalý šéf ExxonMobil měl obchodní vztahy s touto zemí a jejím vedením. V rozhovoru s Tillersonem se údajně Trump prohlásil za odborníka: „Měl jsem s Putinem dvouhodinové setkání. To je vše, co potřebuji vědět ... O tom všem jsem se rozhodl. Rozumím tomu.“

(kou, prvnizpravy.cz, nbcnews.com, foto: youtube)