Svátek má: Radomír

Zprávy

Velikost textu:

Die Welt: Švýcarský ekonom zpochybnil účinnost protiruských sankcí!

Die Welt: Švýcarský ekonom zpochybnil účinnost protiruských sankcí!

Pokud nestranně analyzujete účinek protiruských sankcí, ukazuje se, že jsou pouze symbolické a nemají požadovaný účinek, uvedl švýcarský ekonom Thomas Straubhaar.

Ilustrační foto
1. července 2019 - 11:04

Ve svém článku pro Die Welt napsal, že historicky ekonomické sankce téměř nikdy nedosáhly svých cílů a v moderním světě je ještě snazší je obejít. Straubhaar dále poznamenal, že represivními opatřeními trpí populace, a nikoli političtí činitelé.

V otázce protiruských sankcí je Německo rozděleno, napsal švýcarský ekonom Thomas Straubhaar ve svém článku pro Die Welt: zatímco na západě země většina z nich podporuje jejich pokračování, pak ve východním Německu lidé trvají na revizi politiky vůči Rusku. Příčiny jsou nejen v historii a dlouhodobých vztazích, ale i v ekonomice: Rusko je mnohem důležitějším obchodním partnerem pro východní část Německa než pro západ.

Jak autor poznamenal, pokud provedete nestrannou analýzu rozsahu, v jakém skutečný účinek protiruských sankcí splňuje očekávání, výsledek bude následující: sankce jsou symbolické a nemají skutečný dopad. Sankce nemají vliv na úřady a elity: nejvíce trpí nejchudší lidé.


Straubhaar připomíná, že sankce jsou hlavním nástrojem hospodářských válek od středověku. Proti Rusku se nepoužívají poprvé: například během studené války Západ používal embargo jako hlavní zbraň proti socialistickému bloku. I tehdy byly zkušenosti s použitím represivních opatření jednoznačné, poznamenal autor: sankce neovlivnily politické činitele, ale bezbrannou populaci. Kromě toho byl odhalen vzor: ochota těch, kdo jsou sankcionováni vytrvat, zpravidla přesahuje ochotu iniciátorů sankcí, aby je dlouhodobě zachovali.

A tento fenomén není překvapující, uvedl Straubhaar: hloubková analýza ekonomických sankcí ukazuje, že téměř nikdy nedosáhnou svých cílů. Kromě toho, ve věku globalizace a digitalizace existuje mnoho způsobů, jak sankce obejít, a naopak, existuje méně příležitostí k prosazení režimu sankcí.
 
Závěrem autor nicméně tvrdí, že za účelem nápravy situace může Brusel využít dva nástroje, které dříve prakticky nepoužíval: zákaz vydávání víz a zmrazování majetku. Podle Straubhaara jsou tyto metody přesné a nemají vliv na obyčejné lidi.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)