Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Das Erste: USA vedou úmrtími na koronavirus - ale uvolňují omezení

Das Erste: USA vedou úmrtími na koronavirus - ale uvolňují omezení

Spojené státy se staly světovým lídrem v úmrtnosti na koronavirus, uvedla německá televizní stanice Das Erste.

Ilustrační foto
29. května 2020 - 11:04

Epidemie v zemi si vyžádala více než 100 tisíc životů. Mnoho států USA však uvolňuje omezující opatření ke kontrole šíření viru. Firmy, restaurace a kasina pokračují v práci - k potěšení Trumpa, který už pravděpodobně začal pochybovat o jeho úspěchu v nadcházejících prezidentských volbách.

Spojené státy vedou s velkým odstupem v celosvětové statistice úmrtnosti na koronavirus. Mnoho států však uvolňuje omezení - „k radosti prezidenta“, poukázala s jistým nepochopením německá televizní stanice Das Erste.

Počet úmrtí na pandemii COVID-19 v zemi přesáhl hranici 100 tisíc lidí. Celkem bylo nakaženo více než 1,7 milionu lidí. Spojené státy se tak umístily na prvním místě, pokud jde o počet nakažených na světě.

V poslední době se růst úmrtnosti několik dní zpomalil, ale nyní se opět výrazně zrychlil. Univerzita Johna Hopkinse počítá denně 1 401 úmrtí na koronavirus. Předchozí tři dny nepřesáhla denní úmrtnost na COVID-19  700 lidí za den, připomněl kanál.


Americký prezident Donald Trump neustále tvrdí, že počet obětí by byl mnohem vyšší, nebýt jeho rozhodných činů. Ve skutečnosti americká administrativa, guvernéři a starostové tvrdili několik týdnů, že koronavirus nepředstavuje pro jejich zemi žádné nebezpečí, zdůraznila Das Erste. Trump nyní zveřejňuje online, že USA provádějí více testů detekce virů než kterákoli jiná země na světě - 15 milionů testů.

Mnoho států Ameriky již začalo uvolňovat omezující opatření k boji proti šíření epidemie. Restaurace se znovu otevírají na mnoha místech, podniky pokračovaly ve své práci. Trump to jen vítá. Dlouho usiluje o rychlé zotavení americké ekonomiky. Pozorovatelé naznačují, že současný šéf Bílého domu vidí nebezpečí u svých šancí v nadcházejících prezidentských volbách v listopadu.

Je nyní právě vhodná doba? Pomáhají masky, fungují léky, jak spolehlivé jsou modely vyvinuté vědci? O tom všem se v současné době ve Spojených státech diskutuje. Hranice se zpravidla pohybuje mezi dvěma stranami - jedná se o dělící „propast mezi stoupenci Trumpa a Trumpovými protivníky“, vysvětlila německá televizní stanice. V této situaci se musí Američané rozhodnout, komu důvěřují, prezidentovi nebo těm, kdo ho kritizují.

Příští týden se v Las Vegas znovu otevře mnoho hlavních kasin. Guvernér Nevady Steve Sisolak tvrdí, že tento krok povolil po konzultaci se zdravotnickými odborníky. Podle něj byla v Las Vegas přijata „všechna myslitelná bezpečnostní opatření“ proti šíření koronaviru.

„Doporučujeme návštěvníkům, aby přišli, bavili se a dobře se bavili," uvedl guvernér státu. Kasina v Las Vegas byla uzavřena na více než dva měsíce, dodala Das Erste.

(kou, prvnizpravy.cz, tagesschau.de, foto: arch.)