Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Das Erste: Indie - jeden útok za druhým - po koronaviru invaze kobylek!

Das Erste: Indie - jeden útok za druhým - po koronaviru invaze kobylek!

Indie čelí masivní invazi kobylek, uvádí Das Erste: v sázce je zabezpečení obyvatel potravinami.

Ilustrační foto
29. května 2020 - 10:01

Boj s hmyzem je komplikován pandemií koronaviru, kvůlu čemuž země nemusí mít dostatek ochranných prostředků. Uvádí se, že neobvykle rozsáhlá invaze kobylek byla způsobena silnými dešti na Arabském poloostrově, odkud se hmyz rozšířil do Afriky a Asie.

V poslední době Indie zažívá řadu katastrof, píše Das Erste. Epidemie koronaviru, cyklón a nyní také invaze sarančat.

Podle Anila Sharmy z indického ministerstva zemědělství dosahuje rozměr roje jeden kilometr čtvereční, což je asi 40 milionů jednotlivců. „V důsledku změny klimatu dosáhl problém takových rozměrů. Sarančata sežerou vše zelené na své cestě. Případ může skončit krizí. Vzhledem k tomu, že sarančata snědí úrodu, je ohrožena potravinová bezpečnost lidí,“ cituje Sharma publikace.

 
Dokonce i malý houf kobylek může sníst tolik jídla jako 35 000 lidí za jeden den, poukazuje Das Erste. Rolníci na severu Indie nebyli kvůli karanténě schopni prodat své plodiny a skladovali je venku: kobylky snědly všechno za pár hodin. Lidé se snaží zahnat hmyz hlukem, nicméně podle Sharma to nestačí: k potřiku pesticidy musí docházet v noci. Boj s kobylkami je komplikován pandemií koronaviru, díky které většina podniků nefunguje: v důsledku toho nemusí být prostředky na boj se škůdci dostačující.
 
Vědci OSN uvádí, že letos se invaze sarančat stala obzvláště velkou, píše Das Erste. V důsledku silných dešťů na Arabském poloostrově vyrostly nejméně tři generace hmyzu, které se následně rozšířily na území Afriky a Asie.
 
Podle Anil Sharmy budou příští týdny pro Indii rozhodující: pokud nebude moci situaci před deštivým obdobím zvládnout, bude země čelit velkým problémům. Za deštivých podmínek se počet kobylek může dramaticky zvýšit.

(kou, prvnizpravy.cz, tagesschau.de, foto: arch.)