Svátek má: Kateřina

Regiony

Velikost textu:

Vysočina shání další laboratoře na zpracování vzorků na covid

Vysočina shání další laboratoře na zpracování vzorků na covid

Kraj Vysočina jedná s pražskými fakultními nemocnicemi o využití jejich laboratoří. Odběrová místa zřízená nemocnicemi v kraji mohou denně odebrat až 1000 vzorků na covid-19, kapacita laboratoří je k dnešnímu dni okolo 650 vzorků.

Ilustrační foto
27. září 2020 - 11:00

"Testování mladistvých, kteří po celou dobu karantény nejeví žádné příznaky nemoci, je nesmírně zatěžující prvek systému," uvedl hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD). Dodal, že centrálním orgánům navrhl ke zvážení možnost ukončit v takovém případě karanténu bez testu. Podle hejtmana by to odlehčilo odběrovým stanům, kratší by byla také absence dětí ve školách. "Není bohužel výjimkou, že žáci nyní musí na druhé testování čekat doma až 20 dní," uvedl.

Žádný z okresů Vysočiny teď podle krizového štábu kraje nevykazuje známky komunitního přenosu nemoci covid-19 a neobjevilo se ani nové ohnisko nákazy. Další růst počtu nakažených a hospitalizovaných s covidem-19 ale podle hejtmana může mít dopad na rozsah plánované péče krajských nemocnic, již lze odložit.


Třebíčský domov pro seniory v ulici Manželů Curieových, kde se covid-19 zatím prokázal u 12 pracovníků a 11 klientů, pořád zajišťuje péči o seniory vlastními silami. Domov teď čeká na výsledky nových testů, uvedla ředitelka Zuzana Malásková.

Na Vysočině je teď podle krajských hygieniků 794 lidí s covidem-19. Počty uzdravených se zatím zastavily na čísle 1064.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)