Svátek má: Radomír

Regiony

Velikost textu:

Mariánské Lázně září ve víru podzimní přírody

Mariánské Lázně září ve víru podzimní přírody

Při exkurzi se dozvíte zajímavé informace o řádu jelenovitých a prohlédnete si zblízka paroží všech jejich nejznámějších zástupců ze severní polokoule.

Z plakátu k akci
21. září 2019 - 12:00

Mariánskolázeňská příroda jako tradičně v září nabízí zajímavé vycházky a akce. Správa CHKO Slavkovský les pořádá v pátek 27. září od 18:30 autobusovou exkurzi za poslechem jelenní říje a o následujícím víkendu 28. a 29. září pak hostí každoroční výstavu hub v režii Mykologického klubu Slavkovský les.

Jeden z průvodců a pamětník zdejší krajiny Václav Procházka říká: „Večerní výprava za jeleny se odehraje v samotném srdci Slavkovského lesa v nezapomenutelné podzimní atmosféře na Kladské. V polovině září les ožívá hlasy jelení říje, která vrcholí právě kolem svátku svatého Václava. Když přeje počasí, tak říje v horských terénech je obzvláště působivá! Troubení jelenů se patřičně rozléhá a často i s ozvěnou.“

Při exkurzi se dozvíte zajímavé informace o řádu jelenovitých a prohlédnete si zblízka paroží všech jejich nejznámějších zástupců ze severní polokoule. Jak se na Kladskou pohodlně dostanete, nám prozradila Jana Rolková ze Správy CHKO Slavkovský les: „Z Mariánských Lázní vypravíme speciální autobus pro účastníky exkurze s odjezdy na zastávkách v 18:00 od nádraží a 18:05 od tržnice. Kdo chce přijet vlastním autem na Kladskou, lze to také. Sraz všech účastníků exkurze je v 18:30 na Kladské před Domem přírody Slavkovského lesa.“

Samotná trasa vycházky je krátká, nenáročná a doplněna pojížďkami autobusem. Trasa bude přizpůsobena aktuálnímu vývoji počasí a pohybu jelenů. Trvat bude zhruba tři hodiny a koná se za každého počasí.


Poslední zářijový víkend od soboty 28. do neděle 29. září mezi 9 až 17 hodinou jste srdečně zváni na Správu CHKO Slavkovský les v Mariánských Lázních, kde můžete navštívit tradiční výstavu hub pořádanou Mykologickým klubem Slavkovský les. Zkušení mykologové vyráží po celém Karlovarském kraji, aby představili pestrou škálu hub, které u nás můžete potkat v lese, na louce i ve městě.

Předseda spolku Vlastimil Tůma doplňuje: “Návštěvníci se mohou po oba dny těšit nejen na desítky druhů jedlých i nejedlých hub, ale také na degustaci houbových specialit. Kromě klasických nakládaných hub to jsou například houbové karbanátky, nádivka, pečenáče, houbový salát a další. Houby lze upravit na řadu různých způsobů a je možné je ale využít k výrobě léčivých tinktur.”

Na výstavě nebude jako obvykle chybět poradna k určení donesených hub nebo ukázky hub pod binokulárním mikroskopem. Členové Mykologického spolku se s vámi rádi podělí o vaše zajímavé houbařské nálezy.

Karlovarskénovinky.cz informovala Jana Rolková za AOPK ČR, RP Správy CHKO Slavkovský les.

(jv,karlovarskenovinky.cz,foto:arch.chko Slavkovský les)